Cilalı şap uygulaması

Cilalı şap nedir?

Cilalı şap; çizilme direnci oldukça yüksek olan self levelling karakterli şapın yarı parlak hale getirilmesiyle oluşturulur.

Nerelerde kullanılır?

Cilalı şap daha çok farklı zemin isteklerine cevap verir. Örneğin mağaza, ofis, konut vb. Bu tür şaplarda yüzey uniform yapıda olmaz. Değişik bölgelerde farklı renk tonları, mala hareketlerinin oluşturduğu izler vb. zeminde kalıcı olarak görünür. Bu farklılıkların tamamı yüzeye genel bir ham doku kazandırır. Eğer kullanıcı  tek renk, ve her noktada aynı tonugörmek istiyor ise kesinlikle bu şapı yaptırmamalıdır.

Avantajları, dezavantajları

Brüt beton görünümlü bir zemin, mekandaki diğer öğelerle birlikte ortamda rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur. Aslında cilalı şap, ham görünümlü bir zemin türüdür. (Eski taş, beton zeminlerde ayak sürtmesinin oluşturduğu doğal cilalama benzeri) Cilalı şapın en önemli dezavantajı ise yüzey dokusunun hemen her imalatta birbirinden farklı oluşudur. Yani kullanıcı tüm zemin yüzeyinde aynı dokuyu bulamayabileceğini baştan kabul etmeli ve bunun keyfini çıkarmalıdır.