Uygulama Detayları

Şap ve beton yüzeylerde epoksi nasıl uygulanır?

1) Zemin temizliği ve yüzey hazırlığı : Epoksi kaplamada zemin hazırlığı en önemli aşamadır.Zemindeki kir, yağ toz vb. maddeler zeminden uzaklaştırılmalı ve böylelikle epoksinin yapışmasına uygun bir zemin ortaya çıkarılmalıdır. Bu işlemler sert olmayan zeminlerde,hafif silim makineleri ile, daha sert zeminlerde ise sert aşındırıcılar içeren zemin freze makineleri ile yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra yüzeydeki çatlak, kırık vb. kısımlar epoksi harç ile doldurulmalıdır.

epoksi-zemin-hazirlik

Zemin hazırlama işlemi

 

 

2) Astarlama:  Zemindeki toz vb. malzemelerin çoğu zemin temizliği ve yüzey hazırlığı aşamasında yüzeyden uzaklaştırılmasına rağmen yinede bir kısım toz zeminde kalacaktır. İşte astar bu tozları yüzeye yapıştırılarak üst tabaka ile zemin arasında köprü vazifesi görür. Ayrıca zeminde bir nem mevcutsa, veya zeminden vem gelme olasılığı varsa yapılacak kaplamanın uzun ömürlü olması açısından nem toleranslı yüzey astarı kullanılmalıdır.

astaruygulamasi

Astar uygulaması

 

3) Ara kat uygulaması: Son kat kaplama öncesi zemin düzgün, yüzeyinde çok fazla dalgalar olmamalıdır. Çukur çatlak delik vb kısımlar düzeltilmelidir. Aksi takdirde bu tür çukurlar son kat kaplamada görünür, yüzey düzgünlüğü bozulur. Bu istenmeyen bir durum olduğu için son kat kaplama öncesi ara kat uygulaması yapılarak düzgün yüzey elde edilir.

Ara kat uygulaması

Ara kat uygulaması yapılmış  zemin

4) Son kat kaplama yapılması: Ara kat uygulamasının kuruması ardından yüzey hafif silim makineleri ile tekrar silinir, varsa gözden kaçan çukur, delik vb. kısımlar doldurulur ve yüzeye istenilen vasıflarda kaplama yapılır. (Düz, dokulu, pürüzlü gibi)

Sok kat kaplama bitmiş yüzey

Son kat kaplaması bitmiş yüzey

Seramik yüzeylerde epoksi nasıl uygulanır?

Seramik yüzeylerde epoksi uygulamasının beton yüzeylerdeki uygulamadan çok fazla farklı değildir. Seramik yüzeylerde en önemli konu seramik yüzeyinin sır tabakasının aşındırıcı makinelerle alınmasıdır. Eğer bu aşındırma işlemi yapılmazsa (ki böyle uygulama örneği oldukça fazladır) zaman içerisinde epoksi seramik yüzeyden ayrılabilir. İkinci önemli konu ise seramik derzlerinin ara kat uygulamasında tamamen kapatılması gerekmektedir. Derz izleri ilave ara kat epoksi uygulaması veya epoksi öncesi self levelling şap uygulaması ile tamamen kapanır. Ancak bundan sonra son kat epoksi kaplama yapılabilir.  Uzun süre kullanılmış olan ve üzerine epoksi kaplaması istenilen yüzeylerde seramiklerinin sağlamlık kontrolünün yapılması çok önemlidir. Eğer seramiklerin yerden kalkma durumu söz konusu ise bu epoksininde kalkması anlamına geleceği için mutlaka böyle yerlerde epoksi öncesi ya seramik tamiratının yapılması yada seramiğin tamamen kaldırılıp self levelling şapla zeminin düzeltilmesi gerekmektedir.

Seramik yüzeyi aşındırma işlemi

Adım 1 :  Seramik yüzeyi aşındırma işlemi

Seramik yüzeye astar uygulanması

Adım 2 : Seramik yüzeye astar uygulaması

Seramik yüzeye ara kat uygulaması

Adım 3 : Seramik yüzeye ara kat uygulaması

Epoksi kaplama bitmiş seramik yüzey

Adım 4 : Epoksi kaplama bitmiş seramik yüzey